Є старовинне рішення MLS для вирішення проблеми, пов’язаної з додатковим часом Кубка світу

З усіх ранніх подій на Чемпіонаті світу з футболу 2022 року найбільш значущим для майбутнього гри може бути дивовижна кількість компенсованого часу, яку офіційні особи додають від гри до гри.

За вказівками ФІФА арбітри турніру подовжили кінець таймів та ігор в історичному масштабі поки що, причому половини іноді розтягуються на 15 хвилин або 33%. І як наслідок, дехто знову висловлює ідею запровадити годинник на стадіоні, який зупиняється на розсуд арбітра, щоб гравці та менеджери принаймні знали, скільки ще часу для підготовки.

Це справедливе почуття. Але також варто пам’ятати, що Вища ліга футболу одного разу спробувала щось подібне, хоча й з іншої причини.

Коли MLS була запущена в 1996 році, щоб дати Сполученим Штатам першу лігу на відкритому повітрі після того, як NASL було закрито 12 років тому, вона включала кілька функцій, покликаних зробити цей вид спорту більш привабливим для звичайних американських уболівальників.

Найбільше запам’ятовується, мабуть, перестрілка один на один у стилі відриву, яка вирішує матчі ліги в нічию в нічию, коли переможець заробляє одне очко, а той, хто програє, не отримує жодного. Існував також формат серії плей-офф за найкращим із трьох, а через розміри майданчиків, побудованих як стадіони для американського футболу, командам дозволялося використовувати поля набагато вужчі, ніж поточні рекомендації ФІФА (70 ярдів).

До речі, годинник у матчах MLS у 1996 році кинув виклик міжнародній моделі та відображав інші популярні американські види спорту, відлічуючи від 45:00 до 0:00 у кожному таймі. Коли сталася значна зупинка гри, суддя подав сигнал хронометристу зупинити годинник. І коли годинник показує нуль, гра негайно припиняється.

MLS знадобилося 10 років, щоб повністю відмовитися від своїх унікальних правил і прийняти правила гри Міжнародної ради футбольних асоціацій. Але годинник зі зворотним відліком проіснував лише до 1999 року і мав багато обмежень.

Найдивовижнішим може бути те, що, хоча теоретично це могло б зробити відлік часу більш вірним щодо зупинок у грі, насправді це, ймовірно, скоротило ігри. Судді були відносно консервативними, а потім дали сигнал хронометристу зупинити годинник, зазвичай роблячи це лише під час тривалих перерв. Це не відповідає правилам гри, а саме тому, що компенсований час слід оцінювати за будь-якою з наступних причин (пряма цитата із законів IFAB):

• підстановки
  • оцінка та/або видалення травмованих гравців
  • марнування часу
  • дисциплінарні стягнення
  • медичні зупинки, дозволені правилами змагань, наприклад, перерви на напої (які не повинні перевищувати одну хвилину) і перерви на охолодження (від дев'яноста секунд до трьох хвилин)
  • затримки, пов’язані з «перевірками» та «переглядами» VAR
  • будь-яка інша причина, включаючи будь-яку значну затримку перезапуску (наприклад, святкування голу)

Крім того, годинник зворотного відліку призводив до різниці в тому, як закінчуються тайми та ігри. Зокрема, команди, які намагалися зрівняти чи забити переможний гол із запізненням, змушені були стежити за годинником, оскільки гра буквально закінчилася, коли пробило 0:00. У нинішній формі ведення часу, як правило, розуміється, що судді дозволять продовжити атаку до завершення, навіть якщо технічно компенсований час має бути завершеним.

Але ці правила хронометражу все ще використовуються в середній школі та студентському футболі в США (де вони передували MLS), і могли б стати орієнтиром, якби справді був поштовх до встановлення годинника на стадіоні, який точніше відображає годинник суддів.

І завдяки технології, доступній зараз на професійному рівні, вони, ймовірно, тепер працюватимуть краще, ніж більше двох десятиліть тому. Зупинку годинника можна сповіщати за допомогою пристроїв голосового зв’язку, які регулярно носять офіційні особи матчу, або, можливо, навіть керувати портативним пристроєм, яким суддя користується під час гри.

І є способи уникнути незручного раптового фіналу, який стався в MLS. Одним із варіантів є одночасне відображення двох годинників: один показує час, що минув, а другий — годинник суддів. Коли перша з них досягає 45 або 90 хвилин, вони завмирають — так само, як і зараз — залишаючи контроль над останніми хвилинами, як і раніше, у віданні лише арбітра.

Звичайно, скарга на надмірний компенсований час також може вирішитися сама собою. У матчах у вівторок доданий час в іграх між Данією та Тунісом, між Мексикою та Польщею та між Францією та Австралією був у більш звичних параметрах. Якщо арбітри дотримаються свого слова більш суворо компенсувати зупинки, кількість самих зупинок може зменшитися.

Це не тільки зменшить втрату часу, але також може зробити високий пресинг — який за своєю природою призводить до більшої кількості фолів, більшої кількості помилкових дотиків і зупинок — менш привабливим через додаткову енергію, необхідну для проведення тривалих ігор.