Немає титулів чемпіонату світу для команд з іноземними головними тренерами, але вони виграли все інше

Після Чемпіонату світу з футболу в Катарі 2022 багато національних збірних і головні тренери обдумують свої наступні кроки. Головний тренер збірної Англії Гарет Саутгейт заявив, що йому знадобиться деякий час, щоб визначитися зі своїм майбутнім, а Бразилія та Бельгія є серед команд, які шукають нового головного тренера.

Існує багато дискусій щодо того, чи варто Бразилії, Англії чи іншим країнам наймати іноземного головного тренера. Ходять чутки, що Бразилія зацікавилася Карло Анчелотті як потенційну заміну Тіте, а з іншого боку медалі футбольна асоціація Південної Кореї була змушена оформити заяву щоб відкинути чутки про те, що він розглядатиме лише «патріотичного» місцевого головного тренера.

Щоразу, коли виникають дебати щодо національності головного тренера національної збірної, завжди спливає одна статистика: жодна команда ніколи не вигравала чемпіонат світу з головним тренером-іноземцем.

Але цей аргумент має кілька недоліків.

По-перше, лише вісім країн коли-небудь вигравали Кубок світу, і багато турнірів відбулися до того, як вибір головного тренера-іноземця навіть розглядався для більшості країн.

По-друге, країни, які виграли чемпіонат світу, як правило, були країнами з найсильнішими лігами та гравцями, а країни, які випускають найкращих гравців, швидше за все, також виробляють найкращих головних тренерів.

І по-третє, міжнародних змагань більше, ніж чемпіонату світу.

Якщо дивитися на міжнародні змагання континентального рівня, такі як Копа Америка чи Кубок африканських націй за останні роки, у випадках, коли аутсайдер вигравав турнір, у нього, як правило, був іноземний тренер.

Канада (Золотий кубок 2000)

У Золотому кубку КОНКАКАФ домінують США та Мексика, які виграли кожен Золотий кубок з 1991 року, крім одного. Мексика була головним тренером аргентинця Херардо «Тата» Мартіно для перемоги в 2019 році, а Юрген Клінсманн з Німеччини був головним тренером для перемоги США в 2013 році.

Одного разу, коли ні США, ні Мексика не виграли, аутсайдери Канади підняли трофей з німцем Хольгером Осіком як головним тренером. Канада пройшла груповий етап шляхом жеребкування після нічиєї з Коста-Рікою та запрошеною Південною Кореєю. Тоді команда Осєка обіграла Мексику золотим голом у чвертьфіналі, а потім перемогла у фіналі 2-0 проти запрошеної південноамериканської команди Колумбії.

Греція (Євро 2004)

У групі, до якої входять Іспанія, Росія та господарі Португалії, всі списали Грецію. Можливо, їм варто було звернути увагу, що головним тренером збірної Греції був Отто Рехагель, який кількома роками раніше виграв Бундеслігу з новоспеченим «Кайзерслаутерном». У стартовому матчі Греція шокувала Португалію з рахунком 2:1, а у фіналі знову перемогла господарів, цього разу з рахунком 1:0.

Замбія (Кубок африканських націй 2012)

Спостерігачі Чемпіонату світу можуть знати Ерве Ренара за його щасливою білою сорочкою, схожою на Гра престолів кусень Хайме Ланністер, або його виступ у половині тайму для Саудівської Аравії під час недавньої перемоги над Аргентиною. Але шанувальники африканського футболу знатимуть його як головного тренера, який привів Замбію до несподіваної перемоги в AFCON у 2012 році. У фіналі Замбія перемогла Кот-д'Івуар по пенальті, але Кот-д'Івуар сам став чемпіоном Африки лише через три роки в AFCON У 2015 році головним тренером став не хто інший, як Ерве Ренар.

Чилі (Копа Америка 2015)

Чилі зіграла внічию 0:0 з Аргентиною на Копа Америка 2015, а потім виграла серію пенальті та виграла трофей на рідній землі. Їхнім головним тренером на той час був аргентинець Хорхе Сампаолі, який зараз очолює «Севілью». Через рік іспанець, що народився в Аргентині, Хуан Антоніо Піцці повторив цей трюк, обігравши свою країну народження за пенальті після ще однієї нічиєї 0-0, щоб принести Чилі титули один до одного.

Катар (Кубок Азії 2019)

Австралійський тренер "Селтік" Анж Постекоглу є єдиним головним тренером цього тисячоліття, який виграв Кубок Азії зі своєю рідною країною. Японія вигравала турнір тричі з 2000 року з іноземними головними тренерами, а Ірак виграв його один раз.

Можливо, Катар не вразив на Чемпіонаті світу 2022 року, але вони показали, що заслуговують на місце в турнірі ще в 2018 році, стильно вигравши Кубок Азії під командою Фелікс Санчес. Катар переміг Об’єднані Арабські Емірати з рахунком 4:0 у півфіналі та Японію з рахунком 3:1 у фіналі, а також переміг у Саудівської Аравії та Південної Кореї раніше на турнірі.

Ці континентальні чемпіонати показують, що статистика «жоден іноземний головний тренер не виграв чемпіонат світу» не має великої ваги. Чемпіонат Європи УЄФА може і не бути чемпіонатом світу, але англійські вболівальники не будуть скаржитися, якщо іноземний тренер приведе трьох левів до перемоги на Євро-2024 у Німеччині.

Є й інші, вагоміші аргументи на користь місцевого тренера, а не іноземного.

Брак тренувального часу, який приділяється тренерам національних збірних, може означати, що будь-яку технічну неповноцінність місцевого тренера можна буде подолати, розмовляючи тією самою мовою та мотиваційною силою національної гордості. Домашній головний тренер може служити джерелом натхнення для інших місцевих тренерів, і в довгостроковій перспективі країни захочуть підвищити рівень свого футболу, щоб виробляти високоякісних головних тренерів, а не наймати іноземних тренерів як короткий шлях до успіху.

Деякі люди навіть розглядають наявність іноземного тренера як “Обман” і думаю, що ФІФА має застосовувати такі ж правила, як і для гравців, щодо громадянства головних тренерів національних збірних.

Усі ці аргументи варто розглянути, але іноземних тренерів не слід відкидати лише на тому аргументі, що жодна країна не вигравала чемпіонат світу з іноземним тренером, оскільки вони вигравали всі інші великі трофеї.