Ранні голи у фіналі чемпіонату світу можуть бути більше прокляттям, ніж благословенням

Оскільки Чемпіонат світу з футболу 2022 року в Катарі досягає фази плей-офф, забити першим стає важливішим, ніж будь-коли. Дослідження показали, що забити стартовий гол дає командам більше ніж 80% шансів на перемогу в плей-офф чемпіонату світу, за одним величезним винятком.

Коли Кіран Тріпп’єр забив гол зі штрафного на 5-й хвилині у півфіналі Чемпіонату світу проти Хорватії у 2018 році, вболівальники Англії могли подумати, що вони однією ногою у фіналі.

А через кілька років, у 2021 році, англієць Люк Шоу забив м’яч у сітку у фіналі Євро-2020 ще до того, як деякі вболівальники встигли зайняти свої місця.

Але в обох цих випадках Англія була на стороні програшу.

Хтось може назвати це «типовою Англією», але насправді забивання голів на дуже ранній стадії у вирішальних іграх іноді може бути радше прокляттям, ніж благословенням.

Особливо це стосується фіналу чемпіонату світу.

Шведська компанія Spiideo, яка займається розробкою спортивного відео, співпрацює зі статистичним експертом Оксфордського університету Метью Пенном, щоб дослідити, як час початкового голу впливає на шанси команд на перемогу.

Вони з’ясували, що забиття першим у матчі плей-офф чемпіонату світу дає команді 82% шансів на перемогу в матчі. Якщо поглянути на час перших голів, дані показали, що забиття першого голу між 75-ю та 90-ю хвилинами дає 97% шансів на перемогу. Якщо перший гол забитий у перші 15 хвилин гри, шанси на перемогу зменшуються до 77%, оскільки суперник має більше часу, щоб повернутися в гру.

Це свідчить про те, що, як не дивно, забивання першими дає командам найкращі шанси виграти матч плей-офф Чемпіонату світу.

Але коли справа доходить до фіналу Чемпіонату світу, дуже ранні голи, як правило, не призводять до перемоги.

Пенн каже, що з восьми фіналів чемпіонату світу, де перший гол був забитий у перші 15 хвилин, шість із восьми команд, які забили першими, програли матч.

Останній раз це сталося в 2006 році, коли Зінедін Зідан вивів Францію вперед з пенальті на сьомій хвилині, а Марко Матерацці зрівняв рахунок на 19 хвилині. Італія здобула перемогу в тому фіналі за пенальті.

Сторона, яка програла, також виходила вперед у перші 15 хвилин фіналу на чемпіонатах світу 1974, 1962, 1958 та 1954 років, а також у 1966 році, коли Західна Німеччина забила гол на 12-й хвилині, перш ніж Англія повернулася до перемоги з рахунком 4: 2 у додатковий час.

Пенн каже, що «це свідчить про те, що забити ранній гол може бути не настільки вигідним у фіналі чемпіонату світу» і що це може бути навіть «психологічно невигідним».

У багатьох із цих фіналів команді, яка пропустила перший гол, вдалося швидко зрівняти рахунок. Англія була на рівні після 18 хвилин у 1966 році, а раннє лідерство Нідерландів у 1974 році було скасовано Західною Німеччиною через 25 хвилин. У 1954 році Угорщина фактично змогла збільшити рахунок 2-0 після восьми хвилин, а Західна Німеччина зрівняла рахунок на 18-й хвилині, перш ніж врешті-решт перемогти з рахунком 3-2.

Віце-президент із продуктів Spiideo Фредрік Адемар каже, що раннє забивання «часто може призвести до посилення тиску та зміни темпу гри», і хоча з точки зору ймовірності це збільшує ваші шанси на перемогу, командам «потрібно бути тактичними і психологічно готовий до цих моментів», щоб гарантувати, що раннє лідерство перетвориться на перемогу.